Image Alt

Vegissima

  /  Hónap témája   /  Január témája: Kronológiai életkor vs. biológiai életkor

Január témája: Kronológiai életkor vs. biológiai életkor

Hány éves vagy valójában? Mit tehetsz, hogy egészségesebben élj?

Egy nagyon izgalmas téma, amelyet a szakma is egyre többet kutat és az átlagember is kiváncsian elemez.

A kronológiai életkor a valós életkorunk, míg a biológiai életkor azt jelzi, mennyire használódott el a testünk az átlaghoz, ill. saját életkorunkhoz képest. Fiatalon még nincs szignifikáns különbség a két szám között, a dolog később kezd érdekessé válni, miután beindulnak az öregedési folyamatok! Fontos tudni, hogy az életmóddal, testi-lelki egészségünk karbantartásával rengeteget tehetünk azért, hogy biológiai értelemben jóval fiatalabbak legyünk tényleges korunknál, nézzük is meg ezt egy kicsit részletesebben kifejtve!

Egyre több kutatás támasztja alá, hogy a genetikai tényezőknél SOKKAL fontosabb az, HOGYAN élünk!

Nézzük meg, mi befolyásolja a biológiai életkort?

Egy német kutatásban 1500 ikerpárt vizsgáltak meg és egyértelműen bebizonyosodott, hogy a külsőre fittebb testvér nem csak testileg, de mentálisan is meghazudtolta a korát és jóval tovább élt, mint ikerpárja. A tudósok ekkor kezdték el vizsgálni, mely tényezők játszanak közre abban, hogy a nagyon hasonló genetikával rendelkezőknél is eltérések mutatkoznak az öregedés ütemében. Öt fő faktort állapítottak meg:

  1. Táplálkozás – ezen belül az étkezési szokások, a táplálkozás minősége
  2. Életmód – a rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás, vagy annak hiánya, a káros szenvedélyek megléte
  3. Testi adottságok – külső megjelenés, csontozat, izomzat, immunrendszer, vérnyomás
  4. Szociális viselkedés – kapcsolatok minősége, párkapcsolat, barátságok és a szabadidő eltöltésének módja
  5. Genetika

A legújabb – sokakat meglepő – kutatások szerint csupán 20-30 százalékban határozza meg genetikánk, hogy mennyi ideig, és milyen életminőségben élünk, a többi az ÉLETMÓDUNKON, hétköznapi döntéseinken múlik. Mégis a legtöbb ember inkább választja a tagadást, hiszen nem feltétlenül könnyű változtatni a berögzült szokásainkon. De ha pontosan látjuk, milyen választási lehetőségeink vannak, melyik hogyan hat az öregedés folyamatára, talán könnyebben meghozzuk ezeket a döntéseket.

Nézzük meg akkor most tételesen, hogy mit tehetünk fiatalságunk megőrzése érdekében:

  1. Táplálkozás, azon belül is az ajánlás min. 75-80 százalékban NÖVÉNYI ÉTREND

A fehérjének az IGF-1 nevű vegyület miatt – melynek a növekedésben van szerepe – öregítő hatása van. A Sydney-i Egyetem kutatói háromezer önkéntes részvételével végeztek kutatást, és arra a következtetésre jutottak, hogy akik fehérjében gazdag étrendet folytattak (a kalóriabevitelük 20 százaléka fehérje volt), azok 74 százalékkal nagyobb eséllyel haltak meg korábban azokhoz képest, akiknek az étrendjében csupán 10 százalék, vagy még kevesebb volt a fehérje. A különbség eltűnt, ha a fehérje növényi forrásból származott!! A biológiai életkorunkat jó irányba mozdítja a kiegyensúlyozott táplálkozás, a minél inkább teljes értékű növényi étrend, amely a vitamin- és ásványianyag szükségletünket is kielégíti. Emellett is érdemes legalább évente egyszer részt venni szűrővizsgálaton és egy teljes vérképet csináltatni!

  1. Rendszeres testmozgás, aktív életmód

Ha sokáig fiatalok szeretnénk maradni, érdemes nagy hangsúlyt fektetni a rendszeres sportra, amely nem csak a fizikai, de a mentális öregedést is lassítja. A váltakozó intenzitású tréning (HIIT tréning) a legmegfelelőbb edzésmódszer, ha vissza akarjuk forgatni az idő kerekét, ez támogatja leginkább a test fitten tartását.

  1. Pihenjünk eleget, avagy a jó minőségű alvás jelentősége

Az öregedési folyamatokat vizsgáló kutatók a világ legjobb fitnesz stúdiójának a hálószobát tartják, mert aki éjszaka kipiheni magát, megfiatalodik reggelre. A szervezetünk alvás közben regenerálódik, az alvás mély fázisában különféle hormonok – többek között növekedési hormonok – termelődnek, melyek lassítják az öregedési folyamatokat és gondoskodnak arról, hogy a sejtek regenerálódhassanak. A Harvard és Bostoni Egyetem tudósai MRI-vizsgálatai azt mutatták, hogy az agy kötőszöveti hullámzása éjszaka mossa ki az elhalt sejteket a szervünkből. A tudósok úgy vélik, ez hatással lehet az Alzheimer-kór kialakulására. A rossz alvás hozzájárulhat az agy oxidatív stressz miatti károsodásával, plakkok képződésével, melyek a betegséget okozzák. Az agy egészséges öregedéséhez elengedhetetlen a cirkadián ritmusunk egyensúlya. Az öt óránál kevesebb, de a nyolc óránál több alvás is csökkenti az életkilátásokat a kutatások szerint.

  1. Böjtölés évente háromszor

Kutatások támasztják alá, hogy évente három alkalommal érdemes min. 5 napon át böjtölni! Ezzel csökkenthetjük a biológiai életkorunkat akár 2,5 évvel is! A tanulmányok eredményei szerint különösen az immunrendszer fiatalodik meg a böjtciklusok betartásával, amely pedig egészségünk záloga. A testmozgáshoz hasonlóan a böjtölés is nagyon fontos a testünk regenerálódása- és megfelelő működése szempontjából.  A böjt napjai alatt fogyasszunk zöldségleveseket, smoothie-kat, kerüljük teljesen az állati eredetű élelmiszereket, és fogyasszunk rengeteg vizet, ami segít kimosni a felgyülemlett salakanyagokat szervezetünkből.

  1. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat!

Igen, kiemelten fontos az egészséges és kiegyensúlyozott szociális élet is! Az érzelmileg stabil emberek, akiket szeretteik, barátaik vesznek körbe, szabadidejüket pedig változatosan töltik, általában boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak, ami jelentősen kihat általános közérzetükre, egészségükre is. Próbáljunk egyensúlyt teremteni a munka-magánélet tekintetében is!

  1. Gondolkodjunk pozitívan!

Ha el is mosolyodsz egy pillanatra ezen, nem baj, de hidd csak el nyugodtan, köze van az egészségedhez! Egy svéd kutatás mutatott rá arra a tényre, hogy a mentális beállítódás nagy mértékben befolyásolja az egészségünket, ezen keresztül testi-lelki fittségünket: az elégedett emberek immunrendszere jóval erősebb, és kevesebbet betegeskednek, mint a folyton zsörtölődők, stresszelők, aggodalmaskodók. Aki képes pozitívan tekinteni a világra, és proaktívan az előtte álló feladatokra, törekszik a testi-lelki harmóniára, annak egy minőségileg jobb élet jut, mert mentális fiatalságán keresztül a teste is fittebb marad.

 

Záró gondolatok

Kifordult egy világ vesz körül minket… Egy olyan korban élünk, amelyben paradox módon az orvostudomány- és technológia elképesztő eredményeket tud felmutatni, mégis, soha nem látott mértékű az emberek általános egészségügyi állapotának hanyatlása!

Egyre több a fiatalok között is a krónikus beteg, a depressziós, az autoimmun beteg, népbetegséggé vált az elhízás, a cukorbetegség, az IR, a PCOS, és még sorolhatnánk! Európában az emberek több, mint 30%-ának magas a vérnyomása, és rengetegen élnek gyógyszereken.

Itt az idő, hogy az embert egy sokkal holisztikusabb megközelítésben kezdjük el vizsgálni, ahogyan erre Dr. Máté Gábor is bíztat minket „Normális vagy” c. legújabb (kötelező olvasmány jellegű, szívből ajánljuk) könyvében, amiből idéznénk is egy rövid részt:

„Nem arról van szó, hogy a gének ne volnának fontosak – mert azok -, de tény, hogy a legegyszerűbb viselkedési mintát nem ők alakítják ki, nem felelősek a legtöbb betegségért, és nem határozzák meg a gyógyulás lehetőségét. Egyáltalán nem önállóan döntenek a sorsunkról, hanem reagálnak a környzetükre; kívülről érkező jelek nélkül nem tudnának működni…”

Arra bíztatunk tehát Benneteket, hogy próbáljátok testi-lelki szinten is építeni, gondozni magatokat, mert ha egészség van, minden van, ha viszont nincs, a többi dolog sem számít igazán!

Életmódváltásra fel, itt vagyunk, boldogan segítünk!

Sok szeretettel:

A Vegissima Csapata

5 3 votes
Érdekes volt?
Subscribe
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X